Dausa

Vėlyviai

(Colchicum)

Vadinama: autumn crocus, naked ladies

Šeima: vėlyviniai (Colchicaceae)

Tėvynė: Viduržemio jūros pakrantės, Centrinė Azija, Šiaurės Afrika

Rausvais, violetiniais ir baltais belapiais žiedais žydintis svogūninis augalas. Prasiskleidžia rugsėjį arba spalį. Gali žydėti ir be žemės. Parsinešę į namus, tokiu būdu apsaugome žiedus nuo šliužų. Tik peržydėjusį tuojau pat reikia sodinti lauke į žemę, kad spėtų iki žiemos įsišaknyti. Žiedai gali būti 15-20 cm aukščio. Pavasarį išauga platūs blizgantys tamsiai žali 25-50 cm aukščio lapai. Nuvysta birželio mėnesį. Tada galima svogūnus iškasti ir laikyti sausai. Vėl į žemę sodinti rugpjūčio mėnesį maždaug 10 cm gylyje, paliekant 5-10 cm tarpus.

Mėgsta saulėtą vietą, laidžią, derlingą dirvą. Ištvermingi šalčiui, labiau bijo užmirkimo.

Dažniausiai auginami rudeniniai vėlyviai (Colchicum autumnale) ir jų veislės, taip pat puošnieji vėlyviai (Colchicum speciosum). Yra ir pavasarį ir rudenį žydinčių vėlyvių. Gėlininkai labiau vertina žydinčius rudenį. Juos ir auginti lengviau.

Kartais vėlyviai painiojami su krokais, kurie taip pat būna tiek pavasariniai, tiek rudeniniai. Atskirti lengva - krokų žiedai turi tris kuokelius, o vėlyvių - šešis. Taip pat skiriasi lapai - krokų labai siauri su balta juosta per vidurį, vėlyvių - ilgi ir platūs. Krokų svogūnėliai smulkūs plokšti, vėlyvių - pailgi dideli.

Dauginama svogūnėliais ir sėklomis.

Nuodingos visos augalo dalys. Priešnuodis nerastas.