Dausa

Pietinė scylė

(Scilla peruviana)

Vadinama: Cuban Lily, Hyacinth of Peru, Giant Squill, Caribbean Lily, Peruvian Lily, Star of Peru, Starred Jacinth, Portuguese Squill

Šeima: hiacintiniai (Hyacinthaceae), seniau smidriniai (Asparagaceae)

Tėvynė: Pietų Ispanija, Portugalija, Šiaurės Afrika

Nuostabus mėlynai žvaigždėtas augalas klaidinančiu lotynišku pavadinimu. Karlas Linėjus taip pavadino, nes jam svogūnėlius į Angliją atplukdė laivu PERU.

Pietinė scylė neiškenčia lietuviškų žiemų, gal todėl retai auginama. Nors priskiria 7a zonai, bet vazone nepakenčia žemesnės nei -50C temperatūros. Augalas beveik visžalis, gali augti ir žiemą. Tėvynėje scylės gauna daug saulės ir karščio, todėl vazonėlį reiktų pastatyti ar įkasti šilčiausioje vietoje.

Liepos mėnesį laikyti sausai. Geriausia persodinti po ramybės periodo, bet galima sodinti ir spalio mėnesį į vazonus, kuriuos žiemą laikysime vėsioje patalpoje. Galima laikyti visiškoje tamsoje neperšalančiame rūsyje. Šiltame kambaryje gali pradėti želti, kas visai nepageidautina trumpomis tamsiomis dienomis. Sodinant palikti kyšoti dalį svogūno virš žemės. Sodinti į kompostinę žemę su smėliu, padaryti gerą drenažą.

Tręšti po žydėjimo iki ramybės laikotarpio. Pradėjus gelsti lapams, nebelaistyti.

Žydi ne kiekvienais metais. Didelis svogūnas gali dalintis į keletą mažesnių, tada nežydės, kol neužaugs pakankamo dydžio.

Visos augalo dalys nuodingos.